Kripto Bien

Ethereum 2.0 Nedir, Yeni Coin Mi Çıkıyor?

08.12.2022
53
Ethereum 2.0 Nedir, Yeni Coin Mi Çıkıyor?

Son zamanlarda duyurulan Ethereum 2.0 kavramı, Ethereum (ETH) kelimesinin sonuna 2.0 konulması nedeniyle “yeni bir coin mi çıkacak?” sorusunu akıllara getirdi. Peki Ethereum 2.0 nedir, ethereum 2.0 güncellemesi sonucunda fiyatlar nasıl olacak, ethereum 2.0 yeni coin midir, ETH 2.0 fiyatı ne kadar olacak, ETH 2.0 sürümüne geçiş nasıl olacak, ETH 2.0 Ethereum’un yerini alacak mı, ETH 2.0 nasıl alınabilecek? Bu makalemizde bu soruları cevaplandırmakla beraber Ethereum 2.0 kavramı üzerinde çok defa duracağız.

ETH 2.0’ı tanıyarak makalemize başlayalım.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 veya diğer adlarıyla ETH 20, ETH 2.0 kavramları, Ethereum coini üzerindeki artan işlem hacmi ve enflasyon nedeniyle oluşan sorunları ortadan kaldırmak amaçlı getirilen güncellemedir. Güncelleme sonrasında “Ethereum” kelimesinin sonuna “2.0” yani ikinci büyük güncelleme anlamını veren kısaltma sayıları getirilmiştir.

Ethereum 2.0’ın getirilmesi üç ana aşamadan oluşmaktadır.

ethereum 2.0

ETH 2.0 Güncellemesinin Aşamaları

Güncellemenin neden üç aşama oluşturmasının altında bir anda birden fazla sorun çıkmaması ve veri kaybının önlenmesi nedeni yatmaktadır. Bu nedenler doğrultusunda da ETH blok zinciri yöneticileri güncellemeyi bir anda yüklemek yerine yavaş yavaş düzenli bir şekilde yüklemeyi hedef almışlardır.

Bu üç aşama hangi maddelerden oluşuyor;

  1. Güncellemenin ilk aşamasında işlemler iki farklı ağ üzerinden devam ettirilecek ve Proof of Work (iş yükü) sistemi doğrultusunda çalışan madenciler ile paralel yönde devam edilecektir. Bu aşama sayesinde işlem devamlılığı son hızıyla devam edecek ve herhangi bir zarar görmeyecektir.
  2. İkinci aşama da Proof of Work sistemi doğrultusunda çalışan madenci alt yapısı Proof of Stake (varlık) madencileri ile değiştirilecektir. İki sistem arasındaki devir işlemine hesap ve sözleşmeler dahil olmayacaktır. Bu nedenle Proof of Stake madenci sisteminin çalışılırlığı gözlemlenecek ve test edilecektir.
  3. Üçüncü ve son aşama olan bu aşamada ise test aşamasında olan Proof of Stake madencilik sistemi başarılı olduğu taktirde sistem doğrultusunda hesaplar ve akıl sözleşmeleri yapılmaya başlanacak ve Ethereum 2.0 geçiş güncellemesi başarıyla tamamlanmış olacaktır. Bu geçiş işlemi bu yıl (2022) tamamlanmıştır.

Üçüncü son aşama 2022’de son bulmuş Ethereum artık 2.0 güncellemesini tam olarak almıştır.

ETH 2.0 sürümüne tam olarak geçilmesiyle birlikte Ethereum ve ETH blok zinciri ERC20 ağına bağlı olan kripto paralar için bir devrim olacaktır.

ethereum 2.0

Ethereum 2.0’dan Önce Ethereum 1.0 Var Mıydı?

Sorumuza cevabımız evet olacaktır çünkü Ethereum 2.0 çıkmadan önce de bir önceki yapılmış olan büyük güncelleme nedeniyle Ethereum 1.0 zaten vardı fakat insanlar söz konusu güncelleme üzerinde büyük bir etki olmadığı için Ethereum 1.0’a yine Ethereum diyorlardı bu nedenle çoğu kişi Ethereum 1.0’dan habersizdi. Bu süreç dolayısıyla da Ethereum 2.0’ın adını daha çok duyurması çeşitli soruların oluşmasına neden oldu.

Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0 arasındaki Fark Nedir?

ETH 2.0 güncellemesinin piyasaya sürülme nedeni:

Ethereum üzerindeki artan işlem hacimleri nedeniyle verilen talep emirlerini daha hızlı karşılamak, bütün Ethereum blok zincirinin içerdiği verimliliği ve ölçeklenebilirliğini yükseltmeyi sağlamak, Ethereum’un sahip olduğu yıllık enflasyon değerini alt değerlere düşürmek, Ethereum’un altyapısını daha da güvenilir hale getirmek amaçları doğrultusunda yapılan bir ağ güncellemesidir.

Bu nedenle Ethereum 2.0, ETH 1.0’a göre işlem hızını daha çok arttırır ve daha çok yeniliğe yol açar. Bu duruma ETH 2.0, ETH 1.0’ın bir üst sürümü de diyebiliriz.

Aslında ikisi de aynı coinin yeniliklerini (Ethereum’u) simgeler ve ikisi arasındaki fark yeni güncellemelerin getirilmesi sonucunda oluşmaktadır.

ethereum 2.0

Ethereum 2.0 Fiyatları Etkileyecek mi?

Ethereum, “2.0” güncellemesi getirilmeden önce 2020 yılının yaz aylarında sadece 200 dolar değerinde işlem görmekteydi. 2020 yaz aylarından sonra başlatılan 2.0 güncellemesi talebi nedeniyle değeri 200 dolar olan Ethereum, 2020 16 Kasım tarihinde 2.0 birinci aşamasının işleme girmesiyle birlikte 4.890 dolar değerinde artış göstermiş ve tüm zamanların en yüksek rekorunu kırmıştır. Bu rekor değer sonrasında yapılan düzeltmeler sonucunda Ethereum, 2.800 doların üzerinde işlem görmekte ve piyasa değerine artış sağlamaya devam etmektedir.

Ethereum 2.0’ın Enflasyon Üzerindeki Faydaları

Madenci kripto para kazıcılarının kazandığı ödüllere göre Bitcoin üzerindeki yıllık enflasyon oranı %1,7 değerindedir, bu durum Ethereum üzerinde ise %3 derecesindedir.

Bu iki kripto para arasındaki enflasyon değerleri nedeniyle yıllık piyasa doğrultusunda işlem gören bütün Bitcoin’lerin %1,7’si kadar piyasaya Bitcoin sürülmektedir. Bu durum Ethereum’da %3 civarındadır ve neredeyse bir yılda Bitcoin’in iki katı kadar kaçak ETH piyasaya sürülmektedir. Piyasaya sürülen korsan coinler, sürüldüğü coin üzerindeki değer artışını engeller ve düşüşe geçirir.

Ethereum 2.0 güncellemesinin getirilmesi sonucunda Ethereum’un yıllık enflasyon oranı Bitcoin’i geçerek %1.4 civarına gerileyecek ve enflasyonun ETH fiyatları üzerinde oluşturduğu etki azalacak.

2022 yılı aralık ayında 1 Ethereum = 1241 dolar değerine denk gelmektedir.

www.kriptobien.com,blockFi,nft, ada,bitget

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.