Ethereum Bitcoin’den Daha Mı İyi?

16.02.2023
243
Ethereum Bitcoin’den Daha Mı İyi?

Her iki kripto para birimi de benzer avantajlara sahip olsa da, bu iki para birimindeki farklılıklar sanıldığı kadar belirgin değildir. Bitcoin, piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan en hızlı büyüyen varlıkken, Ethereum merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturmak için bir platformdur. Her iki para birimi de bir sonraki büyük şey olma potansiyeline sahiptir, ancak birbirinden çok farklıdır. İşte ikisi arasındaki bazı farklar ve hangisinin sizin için en iyisi olduğu.

İkisi arasındaki temel farklar, her ikisinin de merkezi olmayan sistemlere sahip olmasıdır, bu da onları kontrol edecek merkezi bir otorite olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bankalar ve merkezi hükümetler tarafından desteklenen geleneksel para birimlerinden çok daha güvenlidirler. Merkezi olmadıkları için Ethereum, kullanıcıların alım satım ve değişim sürecini kontrol etmesine izin verirken, Bitcoin para birimini yönetmek için merkezi yetkililere güvenir. Blok zinciri teknolojisi kurcalamaya karşı dayanıklıdır, bu nedenle kullanıcılar işlemlerinin güvende olduğundan emin olabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Visa’dan Ethereum İçin Güzel Haber

ethereum-benjamin cowen

İkisi arasındaki ikinci büyük fark ise gaz ücretlerinin miktarıdır. İlkinde, para birimini göndermek için kullanılan hesaplama gücünü ödeyen daha düşük gaz ücretleri olsa da, ETH Bitcoin’den 75 kata kadar daha pahalı olabilir. Son olarak, Ethereum daha hızlıdır. Bir işlemin gerçekleştirilmesi genellikle Bitcoin’den 20-40 kat daha uzun sürer. Bu da Ethereum alıp satmanın sizin için çok daha ucuz olacağı anlamına gelir.

Ethereum vs. Bitcoin

Enerji kullanımı açısından ETH, Bitcoin’den çok daha az enerji tüketmektedir. Bu da gelecekte daha fazla yatırımcının ilgisini çekebileceği anlamına gelmektedir. Ancak tüm yatırım türlerinde olduğu gibi kripto para birimleri de piyasa, yasal ve teknik risklere tabidir. Sonuç olarak, bu kripto para birimleri yeni başlayanlar için her zaman en iyi seçim değildir. Peki, hangisi sizin için doğru? Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ethereum Bitcoin’den Daha mı İyi?

İlginizi Çekebilir:  "Ethereum ABD Hükümetinin Kontrolü Altında"

ethereum-benjamin cowen

Hız açısından Ethereum daha hızlıdır. Bitcoin’den çok daha düşük gaz ücretlerine sahiptir. Bu ücretler, para birimi göndermek için gereken hesaplama gücünü kapsar. Ek olarak, Ethereum işlemleri Bitcoin’den 20-40 kat daha hızlı olma eğilimindedir. Bu nedenle, yeni başlayanlar için kullanımı daha kolaydır, ancak daha deneyimli kullanıcılar muhtemelen Ethereum’u tercih edecektir. Bunun yanı sıra, merkezi olmayan uygulamalar gerektiren işletmeler için iyi bir seçenektir. Aslında, Bitcoin ile karşılaştırıldığında pek çok avantajı vardır.

Maliyet açısından ETH daha ucuzdur. Bitcoin ile karşılaştırıldığında, işlem başına yaklaşık yüz kat daha az maliyetlidir. Ayrıca, Ethereum Bitcoin’den daha esnektir. Elektrik ve altın ile karşılaştırılabilir. Sonuç olarak, daha esnektir ve sadece para biriminden daha fazla uygulama için kullanılabilir. Onunla pek çok şey alıp satabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz yerde saklayabilir ve güvenli bir yerde tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Paxful, Ethereum’u Liste Dışı Bırakıyor

www.kriptobien.com,blockFi,nft, ada,bitget

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.