Türk Bitcoin Borsasında Paritex Vurgunu

07.10.2022
418
Türk Bitcoin Borsasında Paritex Vurgunu

Thodex vurgunu hala Türk yatırımcıları etkileyen en büyük olaylardan biri olarak hatırlanırken, dolandırıcılıklara bir yenisi eklenmiş gibi duruyor. Şimdi, yerel kripto para borsalarından olan Paritex, işlemleri durdurdu. Borsaya 13 Eylül’den bu yana erişim sağlanamıyor. Buna ek olarak, Paritex’in resmi web sitesinde, platformun “planlı bakımda olduğu” ifadeleri yer alıyor. İşte detaylar…

Yeni Thodex vakası: Paritex

Thodex vurgununun ardından bir skandal daha ortaya çıktı. Yerel kripto para borsalarından biri olan Paritex’te işlemler durduruldu. Paritex’e 13 Eylül’den bu yana erişim yapılamadığı belirtilmekte. Platformun işlemleri durdurup 50 milyon liralık kullanıcı fonunu aldığına dair iddialar var. Bu sırada, yüzlerce mağdur yatırımcının da savcılıklara suç duyurusu yaptığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir:  BNB Baskı Altında

Paritex CEO’su Özgür Serkan Uslu’nun yurtdışına firar edeceğine dair endişeler de sosyal medya platformlarında dile getirilmekte. Mağdur olan yatırımcılar, Thodex vurgununda yaşananların tekrarlanmaması için MASAK’ın harekete geçmesini talep ediyor.

Paritex’in sahibi ve CEO’su Özgür Serkan Uslu’nun MPAX Coin isimli saadet zinciri coin’in de arkasında olduğu belirtilmekte. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bu coin’e yönelik dolandırıcılık vakasında 12.000 kişi mağdur olmuştu. Ayrıca Uslu’nun hakkında 76 dolandırıcılık dosyası olduğu belirtilmekte. Uslu, çeşitli medya kuruluşlarına yaptığı açıklamada, “sorunun yazılımcıdan kaynaklandığını” söyledi. Kullanıcılara parasını iade ettiklerini iddia etti.

paritex

Thodex’in kurucusu yakalandı

Bilindiği gibi kripto para borsası Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer, yaklaşık 2 milyar dolarla yurt dışına kaçmıştı. Hatta binlerce kişiyi dolandırdığı için kırmızı bültenle aranmıştı. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, geçtiğimiz ay Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalanmıştı. Özer için 3 ayrı suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapis cezası söz konusu. Geçtiğimiz gün, Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesiyle ilgili Elbasan Asliye Mahkemesinde bir mahkeme gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir:  PayPal, Kullanıcıların Kripto Paralarının Transferlerine İzin Vereceğini Duyurdu!

Mahkeme kaynakları, duruşmanın diğer oturumunun 21 Ekim’de gerçekleşeceğini belirtti. Savunma tarafı, dosyaları incelemek için süre talep etti. Mahkeme ayrıca Özer’in tutukluluğunun, uzatılmasına karar verdi. Tutuklu kalma süresinin, iade işlemlerinin sonuna kadar sürmesi beklenmekte. Elbasan Başsavcılığı, Özer’in Türkiye’ye iade edilmesini talep ediyor. Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanmıştı.

paritex

Elbasan Asliye Mahkemesi, 2 Eylül’de Özer hakkında tutukluluğun devamına karar vermişti. Bu karar, 14 Eylül’de temyize kadar gitmişti. Bundan bir hafta sonra Dıraç Temyiz Mahkemesi, Özer’in tutukluluk kararını onaylamıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mahkeme sürecinin ardından Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı. Adalet Bakanı Bozdağ ise Arnavutluk Adalet Bakanı ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Özer’in iadesi konusundan konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresinde Blockchain Rüzgarı

Kripto Bien - Kripto Para Haberleri ve Altcoin Piyasa Analizleri ve Fiyatları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.