Fed Yetkilisi, Dijital Dolara İhtiyaç Olmadığını Söyledi

Fed yetkilisi Christopher Waller, ABD’nin bir dijital dolara ihtiyacı olmadığını düşünüyor.

Abone Ol

Fed Yetkilisi, Dijital Dolara Karşı Çıktı

Fed yetkilisi Waller, ABD’nin ekonomisini öne çıkararak, CBDC’nin bir tesiri olmayacağını dile getirdi.

“Doların önceliğini destekleyen faktörler ABD Hazine tahvilleri, bol arz, likit piyasa ve ABD ekonomisinin ve siyasi sisteminin uzun süredir devam eden istikrarını içeriyor. Başka hiçbir ülke bu konuda ABD ile karşılaştırılamaz ve bir CBDC bunu değiştiremez”

Waller, piyasaya sürülecek olan bir CBDC’nin dolandırıcılık, hırsızlık, kara para aklamayı önleme ve ödeme teknolojisini iyileştireceği hususundaki argümanlara şüpheyle yaklaştığını dile getirdi.

“Uluslararası ödemeleri iyileştirmek için uluslararası düzeyde çabalarımız sürüyor. Bu çabaların büyük çoğunluğu CBDC’lerden değil, mevcut ödeme sistemlerinde yapılan iyileştirmelerden geliyor”

Çin’in dijital yuan’ını piyasaya sürmesinin ardından dijital dolara ilişkin tartışmalar yükselişe geçti. Ancak Fed yetkilisi CBDC’lere şüpheyle yaklaşıyor.

Waller, başka bir ülkenin yayınladığı CBDC’nin yükselmesi halinde bile etkilerin yalnızca marjda olacağını savundu.

dijital dolar

Stablecoin’ler ile ilgili de konuşan Waller, bu varlıklarının değerinin fiat para birimlerine sabitlenmesinden ötürü doları zayıflatmak yerine güçlendirdiğini düşünüyor.

Buna karşın Hazine Bakanı Janet Yellen, bir CBDC’ye ihtiyaç duyduklarını dile getirmişti.


Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: kriptobien.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. kriptobien.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya kriptobien.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle kriptobien.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: kriptobien.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu