Kripto Bien

BNB Baskı Altında

19.12.2022
38
BNB Baskı Altında

Kripto borsası Binance‘ın ekosistem ürünü BNBMazars‘ın çekilmesi ve FTT gibi olabileceği korkusu nedeniyle zorlu süreçlerden geçiyor.

Kripto piyasasında devam eden ayı trendi, en ufak olumsuz bir haberde güçlü düşüşleri meydana getiriyor. Son zamanlarda, kripto endüstrisine karşı duyulan güvende ciddi bir zedelenme meydana geldi. Özellikle, dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX‘in iflası dikkat çekti. Kripto borsalarının güveni tekrar kazanma çabalarında, Binance öncülük görevini üstlendi. Ancak BinanceMazars‘ın çekilmesi ve çeşitli iddialar nedeniyle zorlu süreçlerden geçiyor. Bu durum, borsanın ekosistem ürünü olan BNB için de fiyat düşüşünü meydana getirdi.

FTT Gibi Olacak İddiaları

Binance ile FTX arasında yaşanan çatışma, kripto endüstrisini olumsuz bir havaya soktu. Her ne kadar olay FTX‘in suçu olarak görülse de Binance tarafının da payı büyük oldu. Binance CEO’su Changpeng ZhaoFTX‘in çöküşünde pay sahibi olmaktan çekinmedi.

Ancak FTX’in iflas etmesi ve hukuksal süreçlerde ana konu olması, Binance için de zorlu süreçleri başlattı. Küresel düzenleyiciler, kripto para borsalarının genel anlamda güvensiz bir ortam yarattığını düşünmeye başladı.

Binance rezerv kanıtı için Mazars ile anlaşması umut yaratırken, ardından gelen kötü haberler durumu tersine çevirdi. Mazars, sansasyonel bir şekilde rezerv kanıtlarını denetlemeyeceğini bildirdi. Tüm bunlar en çok Binance‘ı etkiledi. Çünkü kripto borsası, üçüncü denetim konusunda liderliği üstlenmişti. Bu haberlerin ortasında, Binance‘ın da FTX ile aynı kaderi yaşayacağı bile iddia edildi.

Yaklaşık bir hafta süren Binance fud’ları, piyasayı sert etkilemeyi başardı. Bitcoin, güçlü bir düşüş yaşadı ve beraberinde tüm sektörü zayıflattı. Diğer taraftan Binance ürünü olan BNByüzde 25‘den fazla bir değer kaybı yaşadı. Tüm kripto endüstrisi, BNB‘nin FTT gibi çökeceğini düşünmeye başladı. Korku havası, yerini paniğe bırakmıştı. Fakat kötü hava geçiyor gibi görünüyor ve BNB toparlanma sürecine girdi.

bnb

BNB, Toparlanabilecek mi?

FTX‘in ekosistem ürünü olan FTT‘ye kıyasla, Binance‘ın ekosistem ürünü tarafı daha güçlü ve daha sağlam bir yapıya sahip. Bunun en büyük nedeni, kripto para biriminin BNB Chain tarafından da desteklenmesi oldu. Binance, aynı anda iki farklı yapıda hareket ederek büyük bir güce sahip oldu. Bunlardan birisi merkezi borsa hizmeti olurken, diğeri ise merkeziyetsiz taraf olarak öne çıktı.

BNB Chain, merkeziyetsiz tarafı temsil eden en önemli blockchain yapılarından biri haline geldi. En aktif kullanılan ağ, yaklaşık 1 milyon kullanıcıya ulaşarak dikkatleri üzerine çekti. Yaklaşık 1 milyon kullanıcının aktif olduğu ağın enerji kaynağı, Binance’ın en kripto para birimi BNB‘dir. Her işlem, her transfer ve her ticaret bu birim ile destekleniyor.

Böylesine güçlü ve etkili bir ekosisteme sahip olan BinanceBNB‘nin FTT gibi çöküş yaşamasına izin vermeyebilir. Ayrıca BNB‘nin çökmesi, kripto endüstrisinden 50 milyar doların silinmesi anlamını taşıyor. Kötü havanın bir kenara bırakılmasıyla birlikte, küresel piyasalar kripto para biriminin toparlanacağını düşünüyor.

BNB Grafiği, Fiyat Analizi

bnb baskı altında

Popüler kripto para birimi, ortaya çıkan korku havasının etkisiyle 264 dolar seviyelerinden 220 dolara kadar düşüş yaşadı. Yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüş, ortaya FTT anılarını çıkardı. Yatırımcılar, piyasadaki korku havasından etkilenerek 5 milyar dolarlık BNB satışı gerçekleştirdiler. Ayrıca diğer tarafta, Binance platformundan yüklü para çekimleri gerçekleştirildi.

Peki bu durum neye yaradı? Elbette yatırımcıların korkuya kapılması ve piyasadan uzaklaşması sağlandı. Çünkü küresel piyasa ve varlıklı cüzdanlar, Binance‘ın ekosistem ürünü için yıkılışın şu sıralar mümkün olmayacağını düşünüyor.

BNB’nin toparlanması için bu seviyeleri koruması gerekiyor. 220 dolardan gelen güçlü alım baskısı, fiyatın 248 dolar seviyesine kadar çıkmasına yol açtı. Diğer taraftan popüler kripto para, 260 dolar direncini kırmayı hedefliyor. Bu direncin kırılması halinde, BNB için olumlu bir havanın geri gelmesi ve fiyatın 300 dolara yürümesi anlamına gelebilir.

Korku, panik ve eleştirel havanın devam etmesi halinde, kripto para birimi için düşüş trendi devam edebilir. Bu durumda popüler kripto para birimi, 220 dolar desteğini güçlü bir şekilde savunmak zorunda. Bu desteğin kırılması, 200 dolar ana desteğine hareket başlatabilir.

Ayrıca, ayı trendinin hakim olduğu kripto piyasasında her şeyin mümkün olabileceğini FTX göstermiş oldu. Bu nedenle yatırımcıların, daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

www.kriptobien.com,blockFi,nft, ada,bitget

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.