Rusya Maliye Bakanlığı Kripto Paraların Ödeme Aracı Olmasını Reddetti!

Rusya'nın mali politika departmanı başkanı, yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimleri kullanabileceği fikirlerini reddetti.

Abone Ol

Rusya Maliye Bakanlığı, ödeme aracı olarak kripto para birimini kabul edebileceği yönündeki önerileri reddettiğini duyurdu.

Ukrayna’da başlatılan savaş sonrası Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonucunda, Rus hükümetini uluslararası ticareti yürütmek için farklı yollara başvurduğu ortaya çıktı. Bunlardan birisi de kripto paraların bir ödeme aracı olmasıydı. Ancak Rusya’nın mali politika departmanı başkanı, kripto para birimleri kullanma yolunu reddetti.

Chebeskov’un yorumları

Rus haber kaynağı RTVI’ya göre, bakanlığın mali politika departmanı başkanı Ivan Chebeskov gazetecilere verdiği demeçte, mevcut teklifler kapsamında kripto para birimlerinin bir varlık olarak kullanılacağını ve takas işlemleri bağlamında kabul edileceğini söylediği belirtildi.

Daha genel bir ödeme aracı olarak kullanılmalarını reddeden Chebeskov, “Amacımız, Rus Devletinin kripto para ile ödeme yapıyor denilmesini önlemektir. Rusya, kendi çözüm yollarını bulacaktır.”

Büyük ihracat hacimleri nedeniyle petrolün Bitcoin karşılığında satılmayacağını da sözlerine ekleyen Chebeskov, “Dolar ve euro ile anlaşma yapmak daha zor hale geldi. Birileri ulusal para birimlerine geçmek istemeyecek.”

rusya kripto para

Rusya’ya Batı yaptırımları

ABD’nin Rusya’nın kripto para birimleri kullanarak yaptırımları atlatmaya çalışabileceğine dair endişelerine değinen Chebeskov, “Amerikalılar neden engellemeye çalışacaklarını söylüyorlar? Çünkü aslında, tüm halka açık kripto para birimlerinin takibi oldukça kolaydır. Sadece arka planlarının anlaşılmayacak bir efsaneler.”

Merkez Bankası’nın duruşu yumuşadı

Savaştan önceki aylarda, maliye bakanlığı kripto para düzenlemesi konusunda Rus merkez bankasıyla sık sık anlaşmazlık yaşıyordu. İlki, endüstrinin devlet düzenleyicilerinin gözetimi altında düzenlenmesi ve teşvik edilmesi çağrısında bulunurken, ikincisi doğrudan bir yasak için bastırdı.

İşgalin ardından uygulanan yaptırım rejimi, merkez bankasının düşmanlığını yumuşattı ve vali Elvira Nabiullina, kripto para birimlerinin Rus finansal sistemine “girmedikleri” sürece uluslararası ödemeler için kullanılabileceğini öne sürdü.

rusya


Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: kriptobien.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. kriptobien.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya kriptobien.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle kriptobien.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: kriptobien.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu