Hash Rate Nedir?

Bitcoin hash rate, Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen bir işlemin doğrulanabilmesi için saniyelik gerçekleşen deneme sayısıdır.

Abone Ol

Kripto para madenciliği yapan kullanıcılar, sistemin belirlediği hash’leri anlamlı hale getirerek sistemin oluşturduğu ödülleri kripto para olarak elde ediyor. Hash rate kavramı ise kullanıcıların ne kadar hızla kazım yapabileceğini belirliyor.

Yazılım geliştirme alanında güvenlik sebebiyle kullanılan hash algoritmaları, kripto para madenciliğinin temelini oluşturmaktadır. Hash oranı, kripto para madenciliği ve blok zincir operasyonlarının lojistiğinde çok önemli bir faktördür. Bundan dolayı, Bitcoin topluluklarında sıklıkla değerlendirilen ve tartışılan bir parametredir. Bitcoin ağında şimdiye kadar görülen en yüksek işlemci gücü 282.1 milyon TH/s seviyesine ulaşmıştır.

Farklı kripto paraları çıkarmak için kullanılan çeşitli makinelerin hash oranları eşit değildir. Örneğin, Bitcoin madenciliği için kullanılan bir makine, Ethereum’dan farklı bir hash oranına sahiptir. Bu, madencilik için aynı miktarda bellek ve bilgi işlem kullanmadığı için kripto para birimleri tarafından kullanılan farklı algoritmalar tarafından tanımlanabilir.

btc-hash rate

Hash Rate Artarsa Ne Olur?

Genel olarak BTC madenciliğinin zorluğu arttığında hash oranı da artıyor. Hash rate, madencinin elde ettiği karı ve madencilik zorluğu çeşitli şekillerde birbirine bağlı. Genelde Bitcoin ağındaki madencilik zorluğu ne zaman artarsa, Hash rate’i de artar. Bir madencinin saniyede daha fazla tahmin yapması gerektiğinden Bitcoin ağındaki madencilerin sayısı zorluğu arttırır. Daha yüksek Bitcoin fiyatı ile ağdaki hash oranı artma eğilimindedir. Bitcoin piyasası düşüşe geçtiğinde, hash oranı kademeli olarak azalma eğilimi gösterir.

btc-hash rate

Hash Rate Hesaplama

Hash rate hesaplamasanal madencilik alanında kripto maden bulmaya çalışırken blok kırma sürecinde enerji sarf eden tüm madenciler üzerinden yapılmakta olan bir değerlendirmedir.

Hash gücü olarak bilinmekte olan bu alan bir enerji karşılığı olarak ele alınmakta olup her blockchain ağı için farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Bu nedenle her kripto paranın kazancı da birbirinden farklı olabilmektedir. Yeni blok bulduktan sonra bu bloğun kırılması esnasında şifre denenme süreci olarak da ifade edilmesi mümkün olan hash gücü, rekabetin çok olduğu alanlarda daha yüksek olacak ve bu oran kazancı da etkileyecektir. Bu nedenle en çok bilinen kripto paraların değerleri, çok talep edilmeyenlere göre daha yüksek olmaktadır.

hash rate


Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: kriptobien.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. kriptobien.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya kriptobien.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle kriptobien.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: kriptobien.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu