Kripto Para Arbitrajı Nasıl Çalışır?

21.12.2022
326
Kripto Para Arbitrajı Nasıl Çalışır?

Arbitraj, bir ekonomi terimidir. Piyasalar arası fiyat farklılıklarından yararlanılarak, risksiz kar sağlamak amacıyla bir varlık üzerinde gerçekleştirilen alım-satım işlemlerini tanımlamaktadır.

Arbitraj Nedir?

Ekonomik bir terim olan Arbitraj, fiyat farklılıklarından yararlanmak için aynı değerli varlığın iki ayrı piyasada alınıp satılması üzerine yapılan bir finansal işlemdir. Risksiz kar etme mantığına dayanan alım-satım işlemi, varlığın daha düşük fiyatlandığı piyasadan satın alınıp, yüksek fiyatlandığı piyasada eş zamanlı olarak satılmasıdır. Söz konusu varlıklar; döviz, hisse senedi, altın, gümüş gibi değerli madenler ya da kripto para birimleri olabilmektedir. Genelde ilgili aynı varlığın fiyatı, tüm piyasalarda eşit olduğu varsayılır. Ancak bazı farklı nedenlerden dolayı, zaman zaman aynı varlık, farklı piyasalarda farklı fiyatlardan alınıp satılabilmektedir. Bu gibi durumlarda arbitraj fırsatı ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  2022 Yılında En Çok Kazandıran Altcoinler Hangileri?

Alım-satım işleminin temel amacı risksiz kar elde etmek olduğu için, bu gibi durumlarda söz konusu varlık farklı piyasalarda eş zamanlı olarak alınıp satılmalıdır. Bu işlemlerin çok kısa sürede tamamlanması gerekmektedir. Bunun sebebi, diğer yatırımcıların işlemleri sonucunda fiyatların kısa bir sürede eşitlenecek olmasıdır. Alım-satım işlemi, teoride tamamen risksiz bir işlem olmasa da pratikte de zorlayıcı noktaları bulunmaktadır. Bunun sebeplerinden biri bilgi akışının yoğunlaştığı mevcut durumda, fiyat farklılıklarını tespit etmek ve bunları değerlendirmenin oldukça güçleşmiş olmasıdır. Bu sebeple alım-satım uygulaması, genellikle bu işlemler için özel olarak geliştirilmiş yazılım ve algoritmalar aracılığıyla yapılmaktadır.

kripto para abritajı

Kripto Para Arbitrajı Nedir, Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerinde de alım-satım işlemleri mümkündür ve temelleri basittir. Bir kripto alım-satımcısı için, fiyatlardaki yüksek oynaklık ve işlem hacmi sebebi ile, değişiklikler arasındaki tutarsızlıklar her zaman bir fırsat olmaktadır. Bu sebeple, kripto para alım-satımı karlı bir işlem olarak düşünülmektedir. Yatırımcıların kripto varlıklarını artırması için mükemmel bir yol sunmaktadır. Ayrıca sınır ötesi arbitraj, piyasada avantaj elde etmek için iyi bir yol olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  COTI (Coti Coin) Nedir?

Kripto para arbitraj işleminde bir borsada satım işlemi yapılırken diğer yandan en düşük fiyat sunan bir borsadan kripto satın alınır. Borsalar arasındaki arbitraj ticaretinin asıl amacı fiyat farklılıklarından yararlanmaktır. Bununla birlikte, geleneksel pazarlarda alış-satış yayılması ve ticaret çiftleri, Ethereum (ETH ) veya EOS gibi kripto pazarlarının sipariş defterlerinde görülene kıyasla küçük olduğundan, arbitraj fırsatının orada iyi bir seçenek olmadığı düşünülmektedir.

Basit bir alım-satım stratejisi, bir kripto borsasında daha yüksek fiyatlı, diğer kripto borsasında daha düşük fiyatlı birden fazla hesap ayarlayarak çalışır. Yatırımcı, çok fazla piyasa riski olmadan kar elde etmek için piyasa verimsizliğinden yararlanmaktadır. Bu iyi bilinen bir ticaret stratejisidir ve işlem ücreti çok yüksek olmadığı sürece işe yaramaktadır. Stratejinin manuel hesaplama ve alım satım uygulaması olmadan çalışmasını sağlamak için, borsa platformları aynı varlık için farklı fiyat teklifleri sunduğunda, bir kripto arbitraj yatırımcısı alım satım yapan bir kripto botu geliştirebilir.

www.kriptobien.com,blockFi,nft, ada,bitget

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.