Kripto Bien

Bitcoin Tahminleri Şaşırttı!

24.12.2022
165
Bitcoin Tahminleri Şaşırttı!

2022 yılının kripto para sahiplerinin umduğu gibi geçmediği ilgili olan herkes için aşikar. Toplam kripto piyasası değerinden 2 trilyon dolardan fazla değer kayboldu. Lider kripto Bitcoin (BTC) Kasım ayı başlarında fiyatının 69.000 dolardan 15.599 dolara düştüğünü gördü. Peki 2023 ve sonrası için Bitcoin tahminleri hangi yönde?

“Ekonomi ve Bitcoin şimdilik zarar görmeye devam edecek”

Kurumsal yatırımcıların akını sayesinde yılın kripto piyasasına tüm zamanların en yüksek seviyelerini getireceğine dair umutlar vardı. Bununla birlikte, Terra/Luna ve FTX’in çöküşü, kripto ekosisteminde orman yangını gibi yayılarak büyümeyi yavaşlattı. Kadena Eco CEO’su Francesco Melpignano’ya göre, bu zayıflığın 2023’e kadar devam etmesi muhtemel. Melpignano, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu çöküşlerin bulaşması yankılanmaya devam ederse, muhtemelen ekonomi ve Bitcoin şimdilik zarar görmeye devam edecek. Son faiz oranı artışları ve enflasyonla bağlantılı olarak, 2023’e girerken erimenin tüm ölçeğini görmeye devam edeceğiz. Bu yüzden, piyasanın toparlanması biraz zaman alacak.

bitcoin tahminleri

Bitcoin Tahminleri: “Bu olaylar çürük elmaları sallıyor!”

Düzenleyici cephede herhangi bir büyük hareketin olmaması da büyüme olasılığını engelledi. Çünkü kurumsal fonların çoğunluğu net düzenlemeler yapılana ve para yöneticileri ilgili riskler hakkında daha iyi bir fikir sahibi olana kadar kripto piyasasının dışında kalacak. Melpignano, düzenleme ortamının gelecek yıl değişebileceğini öne sürüyor. Çünkü, ona göre 2022 kripto erimesinin ardından milletvekillerini ve politikacıları masaya gelmeye ve daha güçlü düzenlemeler oluşturmaya itecek. Melpignano, ek olarak şunları söylüyor:

Daha agresif düzenlemeler genellikle girişimcilerin ve şirketlerin bu alana yatırım yapma ve inşa etme ilgisinde artış eğilimi anlamına geliyor. Bu nedenle, bunun kripto piyasasına fayda sağlama potansiyeli var.

Bir kripto kışının başlangıcı hiçbir zaman hoş değildir. Bununla birlikte, uzun vadeli uygulanabilirliği olan en iyi projelerin yüzeye çıkıp hak ettikleri ilgiyi görmesi için dağınıklığın ve verimsiz projelerin ortadan kaldırılması için bir şans sunar. Bu bağlamda Melpignano, şu yorumu yapıyor:

Nihayetinde 2022’de olanlar, sektörü her bir varlık için faydalı bir yöne doğru itecek. Bu olaylar çürük elmaları sallıyor. Ayrıca, ihmalkar işletmeleri temizliyor. Böylece kripto, yapmak için tasarlandığı şeyi yapabilir.

bitcoin tahminleri

2023 için Bitcoin tahminleri

Piyasa 2023’ün başlarında yeni dipleri test edecek, ancak…

Piyasa 2023’e girerken, Bitcointahminlerinde ileriye doğru nasıl bir performans göstereceği ve piyasanın herhangi bir yükseliş momentumu görmek için bir sonraki Bitcoin halving’ine kadar beklemesi gerekip gerekmediği hakkında birçok spekülasyon var. Birçoğu, yeni bir boğa piyasasını başlayacağını ve Bitcoin fiyatında hızlı bir toparlanma umuyor. Bununla birlikte, yatırımcılar kripto paralara geri dönmekten bıkmış durumda. Bu yüzden de piyasanın 2022 olaylarından etkilenmeye devam etmesi muhtemel. Merkezi olmayan bulut altyapısı protokolü Flux’un CEO’su Daniel Keller, beklentilerini şöyle açıklıyor:

2022’de birden fazla kripto iflasının yayılma etkilerinden dolayı, ayı piyasasının devamını görme olasılığımız daha yüksek. Bununla birlikte, hisse senedi toparlanması, daha düşük enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşında istikrar ve hatta Elon yönetimindeki Twitter-kripto entegrasyonu gibi diğer faktörler, işleri boğaların lehine çevirebilir. Piyasa muhtemelen 2023’ün başlarında yeni dipleri test edecek. Ancak yıl geçtikçe 20.000 dolara doğru bir toparlanma görmemiz mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Dip Mi Oluşturuyor?
bitcoin tahminleri

Bitcoin tahminleri: 2023’ün ilk yarısında 13.000 doların altına düşebilir

BTCM Baş Ekonomisti Dr. Youwei Yang’a göre, mevcut zayıflık devam ederse, son bir piyasa çöküşünün Bitcoin’in 2023’ün ilk yarısında 13.000 doların altına düşmesiyle sonuçlanması olası. Yang, bu konuyu şu şekilde detaylandırıyor:

Böyle bir çökme muhtemelen, makro risk, bazı büyük kripto madencisi iflası, merkezi bir kripto şirketi iflası de-pegging veya düzenleme kısıtlamaları gibi stablecoin sorunları, güvenlik sorunları ve/veya/ veya önemli bir oyuncuya karşı bazı yaptırımlar/davaların kombinasyonundan oluşacak.

Dr. Yang, FTX’in çöküşüyle ​​ilgili devam eden gelişmeleri ve Binance’e karşı devam eden FUD kampanyasını, daha fazla düşüş riskinin yüksek olmaya devam ettiğinin kanıtı olarak vurguluyor. Yang, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Bazı ABD’li yetkililerin yaptığı yasa dışı para transferleri veya Binance veya benzer büyüklükteki şirketlere karşı küresel düzenleyici işbirlikleri hakkındaki soruşturma gerçekleşirse, bunun sektör için bir felaket olma ihtimali var. Bu durumda, piyasanın toparlanması daha uzun sürebilir.

bitcoin tahminleri

Bitcoin Tahminleri: 18.000 dolar aralığından %45 daha düşme olasılığı var

IntheMoneyStocks Baş Piyasa Stratejisti Gareth Soloway, Bitcoin fiyatında devam eden zayıflık potansiyelinden bahsediyor. Soloway’e göre, BTC’nin Mart 2009’da dibi görmeden önce Lehman’ın yaşadığına benzer bir hareketle 18.000 dolar aralığından %45 daha düşme olasılığı var. Soloway, bu konuda şu açıklamayı yapıyor:

Bu bana 10.000 doların hemen altında bir hedef veriyor. Maksimum acının çift sayılar kırıldığında ortaya çıktığını unutmayın. Böylece, 10.000 dolardan çalışan bir ton durak göreceksiniz. 9.000 dolar aralığına girdiğinde dip olabilir.

Bitcoin tahminleri: “2023 yazına hatta 2024’e kadar sürecek”

Durumlar nispeten kısa sürede iyileşmeye başlarsa, Dr. Yang, Bitcoin tahminlerinin 2023’ün ilk yarısında 25.000 dolara ve ikinci yarısında 35.000 dolara ulaşabileceğini öne sürüyor. Bunun, potansiyel olarak, faiz artırımlarındaki yavaşlama ve Fed’in faiz artışlarını azaltmasıyla sağlanması mümkün.

Yang’a göre, 2022’nin 4. Çeyreğinin neredeyse her ayında açıklanan ABD TÜFE rakamları piyasa tahminlerinin altında ve düşüş eğiliminde. Bu da Fed’e oran artışlarını azaltması ve yavaşlatması için daha fazla güven veriyor. Yang, “Benzer eğilimler Avrupa ülkelerinde gözlemleniyor. Ayrıca, büyük merkez bankaları niceliksel sıkılaştırmayı bitirecek gibi görünüyor. Ek olarak, küresel makro koşulların o zamana kadar biraz rahatlaması mümkün,” diyor.

bitcoin tahminleri

Ekonomist ayrıca Çin’in Sıfır Covid politikasının sona ermesine ve ekonomisinin açılmasının, Rusya-Ukrayna savaşının olası bir sonunun yanı sıra küresel enflasyonu düşürmeye yardımcı olduğuna işaret ediyor. Dr. Yang, “Bu nedenle, riskli varlıklar kışını öngörüyorum. Bu nedenle kripto kışı yaklaşık 2023 yazına hatta 2024’e kadar sürecek. Ancak paranın likiditesi, 2023’ten sonra olabilecek niceliksel gevşemenin (faiz indirimi) tersi olana kadar bir süre daha sıkı kalabilir,” diyor.

İlginizi Çekebilir:  Jack Dorsey ve JAY-Z'den 'Bitcoin Akademi' Programına Destek!

Bitcoin tahminlerine göre 2023’te kademeli olarak artması olası

Dr. Yang, düzenleyici ortamla ilgili gelişmeler devam ederken, bunların uygulanmasının zaman alacağını söylüyor. Ayrıca, muhtemelen bunun da piyasada büyük bir hareketi geciktireceğini kaydediyor. BTCM ekonomisti ayrıca Mayıs 2024’teki bir sonraki Bitcoin yarılanmasının, makroekonomik döngüyle çakıştığı için potansiyel bir boğa piyasası katalizörü olduğunu vurguluyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Düzenleyici ortamın değişmesi mümkün. Ancak, vergi, token ihraç etme ve ticareti ile kripto madenciliğinin ESG’sine açıklık getirmek zaman alır. Yönetmeliklerle birlikte hazır olabilecek dijital varlık yatırımı için kurumsal altyapı da gelişiyor. Hep birlikte gerçek boğanın 2024’te gerçekleşmesi daha olası. Bitcoin tahminlerine göre, fiyatının 2023’te kademeli olarak 20.000 dolar, 25.000 dolar ve 35.000 dolara yükselmesi mümkün. 2023 boyunca, yeni geliştirilen kripto projeleri (altcoin’ler) inşa etmeye ve piyasaya girmeye devam edecek. Bu nedenle burada ve orada küçük pompalar muhtemel.

Bununla birlikte, benimsenmenin artması için ek süre gerekebilir. Yang, “2023’te son birkaç yıla göre daha istikrarlı ekonomik koşullar ve kripto endüstrisi için düzenleyici netlik, gelecekteki boğa koşuları için iyi bir temel oluşturabilir,” diye tamamlıyor.

bitcoin tahminleri

Bitcoin tahminleri: İlk büyük yukarı yönlü hedef bu!

ExoAlpha’nın yönetici ortağı ve baş yatırım sorumlusu David Lifchitz’e göre, 2022’de kripto piyasasının düşüşüne yol açan bir diğer yaygın tema ‘aşırı kaldıraç’ idi. Lifchitz, “Bu kuruluşlar o kadar baskı altındaydı ki, Fed parasal sıkılaştırma döngüsüne başladığında, en ufak bir tuz zerresi, çok hızlı bir şekilde çığ gibi büyüyen bir tasfiye zincirleme reaksiyonunu tetikledi” diyor. 2022’deki gelişmeler, Bitcoin’in enflasyondan korunma vaadini yerine getirememesine neden oldu. Ayrıca, bunun yerine daha çok diğer riskli varlıklar gibi davranmasına yol açtı. Lifchitz, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma olabileceği gerekçesi, sınırlı bir arza sahip olması ve bu nedenle sonsuz arzlı bir para biriminde ifade edildiğinde değerini koruyacağıdır. Ancak şimdiye kadar Bitcoin ile ilgilenen çoğu insan esasen onu spekülatif bir trade olarak görüyor. Dolayısıyla, enstrümanın uzun vadeli olası enflasyon korumasına çok az ilgi gösteriyor. Üstelik, ABD Fed’in ABD dolarının devalüasyonunu sınırlamak için bir faiz artırım çılgınlığı içinde olması, Bitcoin’in ABD doları enflasyonuna karşı koruma sağlaması için güçlü bir ters rüzgar oldu.

Lifchitz, Fed’in 2023’teki eylemlerinin, 2023’ün ikinci çeyreğinde faiz artırımına ara verilmesine ilişkin mevcut beklentilerle uyumlu olması durumunda, riskli varlıkların potansiyel olarak bir rahatlama rallisi görebileceğini söylüyor. Buradan hareketle, şu tahminleri paylaşıyor:

Böyle bir konfigürasyonda, Bitcoin tahminlerine göre için ilk büyük yukarı yönlü hedef, bugün bulunduğumuz yerden yaklaşık %100’lük bir kazancı temsil eden 30-35 bin dolar seviyesi olacaktır. Ancak, yol boyunca birçok geri çekilme de olacak.

bitcoin tahminleri

Bitcoin tahminleri: “2023’te önemli bir olay var: Mt.Gox”

Olumsuz tarafı, Lifchitz, mevcut fiyatından %30 ile %40’lık bir düzeltmeyi temsil eden 10.000-12.000 dolar bölgesindeki bariz desteğe işaret ediyor. CIO, “Ancak, Bitcoin’in kendisine atılan son anahtarın (FTX’in çöküşü) önündeki (göreceli) direnci göz önüne alındığında, düzenleyiciden çok sert bir hareket olmadıkça böyle bir hedefe ulaşmak zor olabilir” uyarısında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'de Bu Dipler Bekleniyor

Bu arada lider kripto için 2023’ün başlarında ek sorunlara neden olması muhtemel bir bir gelişme var. Bu da Mt.Gox’un tuttuğu 145.000 BTC’yi serbest bırakması. Borsa mağdurlarının, gelirlerini hangi biçimde almak istediklerini belirtmek için 18 Ocak 2023’e kadar süreleri var. Lifchitz, şu yorumu yapıyor:

Mt.Gox çöktüğünde Bitcoin’lerinin değeri yaklaşık 500 dolardı. Bu yüzden, bugünün ‘depresif’ değerindeki 17.000 dolarda bile, bu yatırımcılar için güzel bir getiri demek. 2022’de şimdiye kadar maruz kaldıkları şiddetli enflasyondan bir miktar mali rahatlama elde etmek için onları hemen tasfiye etmeye karar vermeleri muhtemel. Bunun, Bitcoin için bir satış dalgası taratması olası. Ancak, muhtemelen hızlı bir şekilde dipten satın alçaklar olacaktır.

bitcoin tahminleri

Bitcoin tahminleri: 250.000 dolarlık BTC

Son olarak, Bitcoin tahminleri için yüksek fiyatlı tahminlerle boğalar geliyor. Milyarder risk sermayedarı Tim Draper, 2022’de görülen önemli zayıflığa rağmen Bitcoin’in 2023’ün ortasında 250.000 dolara ulaşacağı konusundaki duruşunu sürdürüyor. Draper daha önce 2022’nin sonu için 250 bin dolarlık bir Bitcoin tahminlerini verdi. Ancak, Kasım ayı başlarında Lison’daki Web Zirvesi teknoloji konferansı sırasında bu bakış açısını değiştirdi. Bu doğrultuda, bu fiyat hedefine ulaşmanın Haziran 2023’e kadar süreceğini söyledi. Şimdi, Draper CNBC’ye tahminiyle ilgili olarak şunları söylüyor:

Bitcoin tahminlerimi altı ay uzattım. 250 bin dolar hala benim numaram. Bitcoin gibi kaliteli ve merkezi olmayan kripto paralara ve bazı zayıf kripto paraların harabe haline gelmesini bekliyorum.

Bitcoin’in Draper’ın fiyat tahminini karşılaması için, mevcut 17.000 dolarlık fiyatından yaklaşık %1.400 oranında yükselmesi gerekiyor

bitcoin tahminleri

Bitcoin tahminleri: Barajı yıkacak kadınlar!

Draper’ın iyimser fiyat hedefinin nedeni, yakın gelecekte değişeceğini düşündüğü kadınların katılımının olmaması. Draper, “Benim varsayımım, bireysel harcamaların %80’ini kadınlar kontrol ediyor. Ayrıca, şu anda 7 Bitcoin cüzdanından yalnızca 1’i kadınlara ait. Ancak kadınları, bu barajı yıkmak üzere,” diyor.

Ayrıca, bireysellerin Bitcoin ile yapılan alımlarda kabaca %2 tasarruf sağlama imkanı var. Bu da bireysellerin gelecekteki alımının artacağına da işaret ediyor. Draper, “Bireyseller %2’nin karlarını ikiye katlayabileceğini fark ettiklerinde, Bitcoin her yerde bulunacak,” diye ekliyor. Çünkü Bitcoin, insanların ödeme endüstrisindeki her işlem için %2’ye varan ücretler alan aracıları atlamasına olanak tanıyor. Draper, son olarak şunları kaydediyor:

İnsanlar yiyeceklerini, giyeceklerini ve barınaklarını tamamen Bitcoin ile satın alabildiğinde, merkezi bankacılık itibari dolarlarını kullanamayacaklar. İtibari para yönetimi merkezi ve düzensiz. Bir politikacı 10 trilyon dolar harcamaya karar verdiğinde, dolarlarınız yaklaşık 82 sent değerinde olur. O zaman Fed’in harcamaları telafi etmek için faizleri artırması gerekiyor. Böylece, bu keyfi merkezi kararlar tutarsız bir ekonomi yaratıyor.

www.kriptobien.com,blockFi,nft, ada,bitget

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.