Jack Dorsey Bitcoin Tabanlı Web5 Platformunu Duyurdu

11.06.2022
297
Jack Dorsey Bitcoin Tabanlı Web5 Platformunu Duyurdu

Twitter’ın kurucusu ve Bitcoin destekçisi olan Jack Dorsey, merkezi internet Web 2 ile merkezi olmayan internetin Web3 olarak adlandırılan birleşimi olan Web5 adlı bir web platformunu duyurdu.

Resmi web sitesine göre Web5, kullanıcılara kimlikleri ve verileri üzerinde güç sağlayacak “ekstra merkezi olmayan bir web platformudur”. İnternetin evrimindeki bir sonraki adım, üçüncü tarafların kullanıcılarının bilgileri üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırmayı amaçlayacaktır.

Web5, uygulamalarınıza merkezi olmayan kimlik ve veri depolama getiriyor. Geliştiricilerin, veri ve kimliğin sahipliğini bireylere geri verirken keyifli kullanıcı deneyimleri oluşturmaya odaklanmasını sağlamaktadır.

Bu anlamda Dorsey, merkezi olmayan finans (DeFi) ve blok zinciri tabanlı platformlar ve Girişim Kapitalistleri (VC) tarafından desteklenen Web3’ün ölümünü ilan etti. İkincisi, bir anlatı oluşturmak ve finansal faydalar elde etmek için Web3’ü kullanmakla suçlandı.

İlginizi Çekebilir:  Çin Halkı Bitcoin'e Karşı Uyardı: Bitcoin Sıfıra düşecek!

Bir “Web5” platformu oluşturmanın nedeni sorulduğunda, Dorsey, Web3 ürünlerinin merkezi olmayan yapısını ve bunlardan gerçekte kimin yararlandığını şu şekilde sorguladı:

tek hata noktası sistemlerine (eth, solano, *) ve ona kimin sahip olduğu ve kontrol ettiği konusunda insanlara söylenen yalanlara dayanır.

TBD’nin Web5 ürünü, merkezi olmayan kimliklerden (DID), merkezi olmayan web düğümlerinden, kendi kendine egemen kimlik hizmetinden ve kendi kendine egemen kimlik SDK’sından oluşacaktır. Web5 platformunu destekleyecek DID bağlantısı ION’a işaret ediyor.

Şu anda Block’un Merkezi Olmayan Kimlik ekibinin bir parçası olan Daniel Buchner tarafından geliştirilen ION, Bitcoin ağı tarafından desteklenen DID’ler için ikinci katman bir çözümdür. Bu çözüm, Web5’in arkasındaki aynı vizyonla çalışır: izinsiz, açık, üçüncü taraf doğrulayıcıları olmadan ve jetonsuz.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Tahminleri Şaşırttı!

Square TBD Ürün Lideri Mike Brock şunları söyledi:

Bunu hemen şimdi açıklığa kavuşturayım millet: Hayır. Web5 ile yatırım yapacak token yok.

Buchner, Web5’in mevcut durumu ve gelişimi hakkında şunları söyledi:

Şu anda Web5’in teknik bileşenlerini tamamlıyoruz (bunlar tamamlanmaktan çok uzakta değiller).

Neden Bitcoin Tabanlı Bir Web Platformuna İhtiyacınız Var?

Belirtildiği gibi, bu web platformu iki temel kullanım durumu sağlamak için oluşturulmuştur: bireyler “verilerine sahip olma” yeteneğine sahip olacak ve “kimliklerini kontrol edebilecek”. Bu kullanım durumları, cüzdanlar, merkezi olmayan web düğümleri (DWNS) ve merkezi olmayan web uygulamaları (DWAS) tarafından desteklenecektir.

Bu şekilde, bir kullanıcı, üçüncü taraf bir şirkete ihtiyaç duymadan uygulamalara yetki verebilecek ve kendi verilerini yönetebilecek. Cüzdanlar ayrıca, uygulamaların kilidini açmak için cüzdanlarını kullanabildikleri ve her zaman “verilerini yanlarında taşıyabilecekleri” için, kullanıcıların uzun şifreleri hatırlama ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  deVere Group CEO'suna Göre Bitcoin (BTC) Önemli Bir Yükseliş Bekliyor

Resmi web sitesine göre, bu merkezi olmayan web platformu, bir kamu malı olarak TBD gibi çalışacak:

Günümüzün finansal sistemleri insanları geride bırakıyor. İnternet erişimi olan herkes için sistemler kuruyoruz. Ve onu web’in kendisi gibi yaratıyoruz: bir kamu malı olarak. Projelerimiz açık kaynaklıdır ve uygun olduğunda açık standartlar üzerine kuruludur.

kriptobein.com olarak bu yazıyı yazdığımız sırada CoinMarketCap’tan aldığımız verilere göre Bitcoin son 24 saatte %3.27 düşüş ile 29.003 dolardan işlem görüyordu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.