Instagram ve Facebook’ta NFT Dönemi

09.12.2022
259
Instagram ve Facebook’ta NFT Dönemi

Bilindiği üzere son zamanların başrol rolünde oynayan ve dijital sanatın değiştirilemez tokenleri olarak adlandırılan NFT’ler (Non Fungible Token) artık Instagram ve Facebook’ta da işlem iznine sahip olacaklar. Meta Inc. şirketi tarafından yönetilen Instagram ve Facebook platformlarında NFT paylaşımları için yeşil ışıklar yakıldı. Peki instagram ve facebook üzerinden NFT satın alınabilir mi, instagram ve facebook üzerinden NFT satılabilir mi, instagram ve facebook NFT işlemleri nasıl olacak, sosyal medya da NFT nasıl işleyecek, META NFT satışları için ücret alacak mı? Bir bakalım..

Meta Inc. Instagram Üzerinden NFT Satışları Yapılması Durumuna Olumlu Karar Aldı

Sosyal medyanın dev platformlarından birisi olan Instagram yakın zamanda kolayca NFT alım ve satışının yapılabileceği NFT pazar yerlerinden birisi haline dönüşebilir. Her hafta yeni NFT özelliklerini Instagram platformuna kazandıran Instagram ve Facebook’un çatı yönetim şirketi Meta, NFT’lerin platformu daha kullanılabilir hale getireceğini düşünüyor ve aynı zamanda aynı projenin Facebook üzerinde de kullanılacağına yer veriyor.

Meta Inc. tarafından duyurulan duyuruda sosyal paylaşım platformu üzerinden yapılacak olan Creator Week etkinliği ile birlikte dijital içerik oluşturucularının NFT üretmesine ve satmasına izin verileceği paylaşıldı.

facebook ve instagram nft

Instagram’da NFT Devri

Son yıllardan beri META platformları üzerinden NFT satışını desteklemeyi planlayan META geçtiğimiz 2022 kasım ayında Instagram ile ilk adımı atmıştı. İlk adımla beraber kullanıcılara NFT koleksiyonlarını sergileyebilme özelliği sunulmuş ve gelecek güncellemelerle birlikte satış yapabilme imkanına da sahip olacakları belirtilmişti.

İlginizi Çekebilir:  2023’te En İyi Markalar NFT’yi Kullanacak

Yapılan yeni açıklamalar doğrultusunda artık Instagram üzerinden NFT satışları yapılabilecek ve dijital içerik üreticilerinin kolaylığını sağlamak amacıyla uçtan uca şifrelenmiş araç ara yüzüne yer verilecek.

Yeni açıklamalar ile birlikte NFT sisteminin şimdilik yalnızca ABD’de bulunan belirli içerik oluşturucularının kullanımına sunulacağı açıklandı. Ancak Meta Inc. tarafından yapılan bir sonraki duyurunun içeriği ise gelecekte birçok ülke ve dijital içerik oluşturucusunun NFT özelliğine ulaşabilme imkanına sahip olacağı yönündeydi.

Facebook’ta da NFT Serüveni Başladı!

Instagram’ın ardından Facebook kullanıcıları da önümüzdeki aylarda cüzdanlarında tuttukları NFT koleksiyonlarını ana akışlarında paylaşabilecekler.

Facebook’tan önce fotoğraf paylaşım platformuna sunulan bu devir artık Facebook’ta da yerini alacak. Böylece hem Instagram hem de Facebook üzerinden NFT alışverişleri mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir:  Eminem’in NFT’si Değer Kaybediyor

facebook ve instagram nft

Facebook’ta NFT Dönemi

2022 yaz aylarının başında deneme amaçlı birkaç Instagram kullanıcısının kullanımına açılan NFT işlem ara yüzü, deneme testlerinden başarıyla geçmeyi başarmış ve çok fazla ilgi görmüştü. Elde ettiği başarılar sonucunda kesin karar alan ABD’li şirket, NFT işlem ara yüzünü her iki platformda da bu ay sonuna kadar 18 yaşı ve üzerindeki tüm kullanıcılarının erişimine sunacak.

Facebook’taki NFT paylaşım kuralları ile görsel paylaşım platformundaki paylaşım kuralları neredeyse birebir benzemektedir.

Her iki platformda da ilk etapta Dapper ve Coinbase cüzdanları desteklenecek ve Ethereum, Flow, Polygon ağlarında çıkarılan NFT koleksiyonları paylaşım için mümkün olacak. Sonraki dönemde ise MetaMask, Trust Wallet ve Rainbow cüzdanlarına destek sağlanacak.

META Platformları Üzerinden Yapılacak NFT İşlemlerinde Ücret Alınacak mı?

Meta Inc. şirketinin yönettiği platformlardaki yapılan NFT işlemlerinden herhangi bir ücret alınmayacağı kamuoyuna duyuruldu.

facebook ve instagram nft

META’da NFT İşlemleri Nasıl Yapılacak?

NFT üreten ve oluşturan kişilerin izin vermeleri durumunda kendi isimleri paylaştıkları NFT başlığının hemen altında görünebilir hale gelecek.

İlginizi Çekebilir:  Anthony Hopkins NFT Koleksiyonu Kapışıldı

Kullanıcıların NFT işlemleri yapabilmeleri için dijital kripto cüzdanlarını bu iki sosyal medya devi hesaplarına bağlamaları istenecek.

Facebook üzerinden;

herhangi bir güvenlik tehdidi durumu ya da bir başkasının üretmiş, satın almış olduğu NFT’nin çalınıp paylaşılması durumunda platform alt yapısı bu durumu hemen fark edecek ve bahsedilen paylaşımı direkt olarak kaldıracaktır.

Bu tür durumları devam ettiren kişilere bir başkasının özel mülküne müdahale etmek sebebiyle mahkeme talebinde bulunulacaktır. Aynı zamanda bu durumu gören kişilerinde kendi hakları çerçevesinde mahkeme başvurusuna hakları vardır.

Bu iki büyük platformun NFT (değiştirilemez tokenler) üzerindeki destekleyici görüşleri kullanıcılar üzerinde büyük heyecan ve merak konusu oluşmasına neden oldu. META Inc. Şirketinin aldığı bu karar, NFT dünyasında yeni bir hareketliliğe neden olabilir. NFT’ler gelecek dünyanın değerli dijital sanat değerleri olacak gibi görünmeye ve her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyorlar…

NFT dünyasından haberlere ulaşmak için bizi takip etmeye devam edin.

www.kriptobien.com,blockFi,nft, ada,bitget

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.