Botlar NFT Oyunlarına Da Sızdı Mı?

22.12.2022
287
Botlar NFT Oyunlarına Da Sızdı Mı?

Blockchain oyunlarının dünyayı kasıp kavurmasıyla beraber birçok bot kullanıcı blockchain oyunlarını otomatik olarak yönetmeye başladı. Bot hesapların oyunlardaki kullanım amacı blockchain oyunları üzerinden kazanılan paraları daha çok artırarak verimlilik sağlamaktı. Peki NFT oyunlarında botlar var mı, NFT oyunlarındaki botlar kaldırılacak mı, botlar NFT oyunlarını kötü etkiler mi, NFT oyunlardaki botlar nedir, NFT blockchain botlarının amacı nedir,  botlar NFT blockchain oyunlarını rahatsız ediyor mu, NFT botlarına çözüm bulunacak mı?

Blockchain oyunları dünyada büyük ilgiye yol açtı ve milyonlarca oyuncuyu kendine bağımlı yaptı. Oyuncuların bağımlı olmasıyla birlikte NFT oyunlarına yönelik finansman ve katılımda inanılmaz ölçüde patlamalar oldu.

Herkes blockchain oyunlarından yüksek paralar kazanmak için yarışırken ana markalar da bu eğilimin farkına vardı. Ancak oyunlarda kullanılan ve otomatik işlem yapabilen bot hesapların, yardımcı program verilerini artırmak için NFT oyunlarını rahatsız ettiğine dair bir endişe söz konusu.

Oyunlardaki bot hesapların sayısını ölçmek ve gerçek oyuncu sayısının ne kadar olduğunu öğrenmek amacıyla anti-fraud protection bot (dolandırıcılığa karşı koruma botu) tarafından yapılan araştırmada 60 NFT oyunu denetlendi ve 60 oyunda yaklaşık 20.000 bot hesap olduğu ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir:  NFT Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Satılır, 2022 NFT Borsaları Nelerdir?

nft oyunları

Cüzdan sahipliliğinin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi sonucunda, anti-fraud protection bot tarafından çeşitli cüzdanların izi sürülerek ilgili projelere veya ilgili hizmetlere kadar tüm detayları takip edildi. Bu sayede birçok cüzdanın hangi projeye yada hizmete daha çok ilişkili olduğu tanımlandı ve bot hesapların ilişkin durumları ortaya çıkarıldı.

Bot hesapların NFT oyunlarındaki cüzdanlara sızması web3 alanında ciddi bir sorunu ifade etmektedir. Bazı NFT oyunlarında kullanıcı tabanlarının endişe duyulacak derecede %80 veya daha fazla bot kullancıya sahip olması, botlar tarafından birçok kulllanıcının istismara uğramasına ve botlar ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarından dolayı fonları çekmek için yönlendirme planlarından daha fazla yararlanmalarına neden oluyor. Aynı zamanda DeFi projelerine dahil olan coinlerde de bu kötü niyetteki botlara karşı güvensizlik oluşumu söz konusudur.

Botlardan Uzun Yıllardır Endişe Duyuluyor

Otomatik işlemler yapan botlar sadece NFT oyunlarıyla kalmamakla beraber bütün sanal internet ortamında güvensizlik ve tembelliğe yol açıyor, bu durum uzun yıllardır söz konusu olmakta.

Bot hesaplar NFT oyunlarıda dahil; çevrimiçi oyunlarda, özellikle nadir öğelere, görünümlere sahip derecelendirmelerin (rankların, seviyelerin) bulunduğu oyunlarda ciddi ve önemli derecede sorunların oluşmasına neden olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Meta'da NFT Dönemi Başlıyor

nft oyunları

NFT oyunlarına geliştiriciler tarafından çok fazla değer gösterilmekte ve verilmektedir. Oyunlardaki güvenlik düzeyi en üst dereceye sahip fakat durum o ki bot geliştiricileride bu güvenlik önlemlerini manipule etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Değer ve emek gösterilen her yerde, kötüye kullanım amaçlı programlar geliştiren haydut geliştiriciler bu tür sistemleri botlarla manipüle etmeye devam edeceklerdir.

Web3 blok tabanının yeni önlemleri düzeyinde cüzdanlara ihtiyaç duyulması ve cüzdanların güncellenmesi istenmektedir. Bu sayede oyuncular birden fazla cüzdan ekleyebilir ve yeni cüzdanları deneyebilirler.

Polkastarter Gaming Oyun Başkanı Omar Ghanem’den Botlarla İlgili Açıklama

Başkan Omar Ghanem’in açıklaması şöyleydi:

NFT oyunlarına eklenen “click to earn” (kazanmak için tıklayın) kültürü devam ettiği sürece bu tür bot sorunlarının devam edeceğini söyledi.

Ghanem konuyu daha da açarak “Oyun döngüsünün merkezinde görev tekrarı yoluyla belirteç çiftçiliği ile esasen doğası gereği kazanmak için tıkla oyunlarına sahip olduğumuz sürece, botlar var olmaya devam edecek” dedi.

Bu sözlerden sonra kendisinin başkanlık yaptığı Polkastarter Gaming içinde açıklamalarda bulunan Omar Ghanem, kendi oyunlarında “giriş engeli olmayan yüksek kaliteli, beceriye dayalı ve rekabetçi” oyunları desteklenmeye odaklandıklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir:  eBay, NFT Sanat Pazar Yeri KnownOrigin'i Satın Aldı

nft oyunları

Kripto oyun endüstrisi, bot vb. sorunlardan dolayı Polkstarter Gaming gibi büyük markaların oynayarak kazanılan oyunlardan uzaklaştığını açıkladı. Markalar bu yöntemin yerine oyna ve kazan kültürüne doğru geçişler gerçekleştiriyor.

Bu geçişler doğrultusunda oyuncuların oyuna başlamak için bir cüzdana ihtiyaç duymayacakları ve büyük bir giriş engelinin ortadan kaldırılacağını işaret ediliyor.

NFT Oyunlarındaki Bot Hesaplar İçin Çözüm Hangi Yönde Olacak?

Oyunlardaki değeri alt üst etmek amacıyla programlanan botlar büyük bir sorun olmakla beraber, NFT oyun endüstrisindeki bot hesapların ortalama %40’ı büyük bir endişe kaynağıdır. Şişirilmiş rakamlar ile açıklanan değerler kısa sürede geliştiricilere fayda sağlayabilir fakat bu durum bu sektör için iyiliği işaret etmiyor.

Neyse ki Polkstarter Gaming gibi büyük markalar, oyna ve kazan yönteminden; oyna ve sahip ol yöntemine geçiyor ve bununla birlikte kriptoya sahip olmayan oyuncuların girmesi için engelleri kaldırıyor. Web3 tabanı da bu nedenler doğrultusunda bir bot temizliği endüstrisinin ilerlemesine yardımcı olacaktır.

hakkımızda,hash rate

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.